Naturalna siła uzdrawiająca w każdym z nas jest największym źródłem dobrego samopoczucia.

Hipokrates

 

Usługi medyczne

To zbiór metod diagnostycznych, które służą nie tylko ocenie wad stóp, ich antropometrii i funkcjonalności. Pokazują również związek stóp z wadami postawy, zaburzeń chodu oraz równowagi. Stanowią więc ważny aspekt diagnostyki postawy i funkcjonalności ciała człowieka.

Na Twoje ciało patrzymy całościowo. Interesuje nas przede wszystkim działania aparatu ruchu (stopy, kończyny dolne, kręgosłup, miednica, itd.). Diagnostykę rozpoczynamy od spojrzenia na Twoje całe ciało, w tym stopy, które utrzymują ciężar ciała każdego dnia przez co może powstawać wiele nieprawidłowości w nich samych, co w konsekwencji może rzutować na całą posturę. Działając w oparciu o sprawdzone procedury medyczne jesteśmy w stanie wychwycić wszelkie wady Twojej postawy dzięki innowacyjnej, komputerowej diagnostyce pedobarograficznej. Codziennie analizujemy funkcjonowanie aparatu ruchu u dzieci, osób dorosłych, seniorów i sportowców. Wykrywamy przyczyny dolegliwości jednocześnie proponując rozsądne i zdrowe rozwiązania w postaci działań rehabilitacyjnych wspomaganych zaprojektowanymi specjalnie dla Ciebie indywidualnymi wkładkami ortopedycznymi.
Przeprowadzenie komputerowej diagnostyki stóp i postury pozwala na uzyskanie obiektywnych wyników. Na tej podstawie jesteśmy w stanie zaproponować indywidualne wkładki ortopedyczne, dostosowanych do Twoich potrzeb i celów. Wkładki indywidualne służą poprawie komfortu chodzenia oraz niwelują objawy wynikające z niektórych dysfunkcji w obrębie stóp. Służą również zapobieganiu pogłębianiu się deformacji i eliminują przeciążenia w ciele jednocześnie pozwalając na utrzymanie Twego ciała w prawidłowym wzorcu ruchu. Jeśli regularnie uprawiasz sport zastosowanie indywidualnych wkładek ma na celu amortyzację odpowiednich obszarów Twoich stóp oraz zapewnienie bezpieczeństwa poprzez stabilizację pięty podczas treningów. Profesjonalna diagnostyka stóp zalecana jest w przypadku występowania koślawości, szpotawości, płaskostopia, halluksów, stopy reumatycznej i cukrzycowej oraz wielu innych schorzeń pojawiających się w sferze stóp – wyniki uzyskane w przebiegu pedobarografii znacząco wpływają na trafność doboru środków terapeutycznych oraz zapobiegawczych, jak również na efektywność ewentualnych działań rehabilitacyjnych. Powyższe działania diagnostyczne stają się zasadne również w odniesieniu do grup ryzyka (diabetyków, cukrzyków) oraz osób narażonych na nadmierne obciążenia stóp – wykonujących pracę stojącą, otyłych.


Projektujemy:
- wkładki korekcyjne, odciążające, amortyzujące,
- rozwiązania dla dzieci,
- wkładki sportowe – dostosowane do konkretnych dyscyplin sportowych,
- ortezy uzupełniające stopę (poamputacyjne oraz dostosowane do znacznych deformacji stóp),
- wkładki i rozwiązania stosowane w zespole stopy cukrzycowej.
Czym się zajmujemy?

Fizjoterapia stóp dzieci i dorosłych:
- płaskostopie,
- stopa sierpowata i serpentynowa,
- stopa końsko – szpotawa,
- stopa piętowa,
- stopa płasko – koślawa,
- stopa płaska,
- ostroga piętowa,
- nerwiak Mortona,
- kostka krawca,
- hallux valgus – paluch koślawy,
- hallux varus – paluch szpotawy,
- palce młoteczkowate czy młotkowate,
- wady wrodzone i genetyczne w obrębie stóp,
- przygotowanie do operacji w obrębie stóp,
- rehabilitacja pooperacyjna w obrębie stóp,
- stopa cukrzycowa – profilaktyka i wspieranie leczenia,
- ampytacje w obrębie stóp,
- ból w obrębie stóp,
- wiele innych.

Wady w postawie:
- nierówne lub odstające łopatki,
- wypięty lub odstający brzuch,
- koślawe/szpotawe kolana,
- skrzywienia kręgosłupa,
- nierówności kończyn dolnych,
- profilaktyczne badanie diagnostyczne stóp i postawy ciała, zalecamy szczególnie jeśli w trakcie rozwoju dziecka pojawiło się: wady stóp, wady kolan, nieprawidłowe ustawienie miednicy, skrzywienia kręgosłupa, wady zgryzu, bóle głowy, nieprawidłowe ustawienie łopatek, stosowanie chodzika, ominięcie fazy raczkowania, chodzenie na palcach, wiotkość tkanki łącznej, inne nieprawidłowości stwierdzone przez lekarza, higienistkę szkolną itd.

Fizjoterapia w urazach – stany ostre i przewlekłe:
- stóp,
- kolan,
- bioder,
- kręgosłupa,
- głowy,
- barków,
- łokci,
- dłoni,
- inne.

Fizjoterapia przed i pooperacyjna w obrębie całego narządu ruchu.

Fizjoterapia skolioz:
Każdy pacjent ze zdiagnozowaną skoliozą ma ćwiczenia dobierane indywidualnie, w zależności od rodzaju i wielkości skrzywienia. Wykorzystujemy metody rehabilitacyjne rekomendowane przez SOSORT (Society on Scoliosis Orthopaedic and Rehabilitation Treatment) Międzynarodowe Towarzystwo Ortopedycznego i Rehabilitacyjnego Leczenia Skolioz.

Fizjoterapia uroginekologiczna:
- nietrzymanie moczu, stolca,
- obniżenie narządów rodnych,
- bolesne miesiączki,
- bolesne współżycie,
- blizny po cersarskim cięciu i nacięciu krocza,
- przygotowanie do porodu,
- fizjoterapia po porodzie,
- fizjoterapia w endometriozie.

Fizjoterapia stomatologiczna:
- przed, w trakcie i po leczeniu ortodontycznym,
- dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych,
- oddychanie przez usta,
- wspieranie leczenia bruksizmu i chrapania,
- bóle głowy/migreny.

Do każdego pacjenta podchodzimy indywidualnie. Proces terapii zawsze rozpoczynamy od przeprowadzenia szczegółowego wywiadu z pacjentem oraz analizie posiadanej dokumentacji medycznej. Następnie podajemy pacjenta diagnostyce fizjoterapeutycznej, na podstawie której dobieramy odpowiednią terapię.


STOSUJEMY NASTĘPUJĄCE METODY TERAPEUTYCZNE:
Terapia manualna
Służy do diagnozowania, planowania oraz przeprowadzania leczenia szeroko rozumianych zaburzeń związanych z układem ruchu – nazwa tej metody wynika z manualnego charakteru wykonywania wszystkich czynności w przebiegu terapii. Wykonywana przez ręce terapeuty. Najczęściej wykorzystywane są manipulacje – polegające na szybkim uruchomieniu stawu, mobilizacje – czyli czynności mające na celu zwiększenie oraz poprawę ruchomości w stawie, rozciąganie (stretching) oraz szeroko rozumiany masaż, stanowiący oddziaływanie na wszystkie elementy układu ruchowego oraz dobierany do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta.

Terapia wiscelarna
Od tysięcy lat w medycynie dalekiego wschodu każdy człowiek jest traktowany bardzo indywidualnie, jako organizm o wielu aspektach, warstwach energetycznych czy też strukturalnych. Podobnie też w nowożytnej medycynie, zwłaszcza osteopatycznej, wielką wagę przywiązuje się do dobrego funkcjonowania trzewi i ich współdziałania z resztą organizmu, co ma ogromny wpływ na ogólne samopoczucie człowieka i zachowanie zdrowej homeostazy (równowagi). Podstawowym zadanie terapii wiscelarnej jest integracja układu trzewnego. Co powoduje poprawienie funkcji narządów mowy i słuchu, układów nerwowego, krążenia, oddechowego, trawiennego, moczowo-płciowego, hormonalnego, odpornościowego, a przede wszystkim odciążenie pacjenta bólowego.

Funkcjonalna terapia Cranio-Sacralna
Terapia Cranio-Sakralna stanowi nieodzowną część w medycyny manualnej. Odkrywa przyczyny wielu dolegliwości i chorób. Pozwala głębiej zajrzeć w specyfikę pacjenta i jego problemów. FTCS uwalnia energie i potencjał samonaprawczy w organizmie. Pacjent wraca szybciej do homeostazy, wyraźniej też czuje poprawę stanu zdrowia. FTCS ma szerokie zastosowanie czy to w stanach pourazowych, powypadkowych, po przebytych stanach zapalnych opon mózgowych, przy wadach zgryzu, wzroku, słuchu, równowagi, zaburzeniach wegetatywnych całego organizmu, przy syndromie wypalenia (Burn-aut), przy stanach bólowych głowy i kręgosłupa…FTCS jest konieczna przy pracy z dziećmi, w terapii niemowląt, dzieci przedszkolnych i starszych, wspiera prawidłowy rozwój, wpływa na poprawę wyników usprawniania wad postawy i wielu innych współistniejących schorzeń. FTCS to często nieodzowna terapią wspierającą zabiegi funkcjonalnej korekcji zgryzuu pacjentów leczących się stomatologicznie, czy ortodontycznie. FTCS jest z powodzeniem wykorzystywana w pracy ze sportowcami. Jej zastosowanie nie ogranicza się tylko do szerokiego spektrum działań i usprawniania po doznanych urazach, lecz także obniża poziom stresu przedstartowego, oraz przyspiesza znacznie regenerację po ciężkich treningach i startach w zawodach.

Kinesiology taping
Polega na oklejaniu wybranych fragmentów ciała plastrami o specjalnej strukturze. Plastry są bardzo elastyczne, nie ograniczające ruchów oraz odporne na działanie wody. Prawidłowo zastosowana aplikacja oryginalnymi plastrami oddziałuje przede wszystkim na powięź, mięśnie, ścięgna, wiązadła i stawy. Łagodzą ból, wspomagają pracę mięśni i układu krążenia, przepływu chłonki oraz korygują niewłaściwą postawę. Warto tutaj wspomnieć, że aby oklejenie przyniosło oczekiwany efekt musi zostać określona przyczyna zaburzenia i ustalony konkretny cel.

erapia tkanek miękkich
Współczesne metody diagnozowania i leczenia tkanek miękkich opierają się na kompleksowej diagnostyce ludzkiego ciała w celu znalezienia pierwotnej przyczyny zaburzeń. Bardzo często okazuje się, że trzeba szukać źródła gdzieś daleko od bólu (urazy z przeszłości, operacje). Jeśli odnajdziemy przyczynę, to rozpoczynamy terapię. Popracujemy manualnie na odpowiednich tkankach za pomocą różnych technik np. relaksacji, mięśniowo-powięziowego rozluźniania, terapii punktów spustowych, masażu tkanek głębokich itp.

Masaż leczniczy
Jak sama nazwa wskazuje, ma pomóc wyleczyć dręczące dolegliwości. Dlatego ważne jest, by był wykonywany przez osobę do tego wykfalifikowaną, by nie pogorszyć stanu zdrowia pacjenta, czy nie pogłębić kontuzji.

Masaż klasyczny
Polega na odpowiednim ułożeniu chorego oraz stosowaniu klasycznych technik masażu (głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie, wstrząsanie i wibracja). Znajduje on zastosowanie głównie w schorzeniach narządu ruchu. W zależności od wielkości tkanki objętej masażem może mieć formę masażu częściowego lub ogólnego.

Kinezyterapia
Pod tym pojęciem kryje się terapia ruchem. Podstawą kinezyterapii są różnego rodzaju ćwiczenia lecznicze, inaczej nazywane gimnastyką leczniczą. Celem tych ćwiczeń jest przywrócenie pacjentowi pełnej sprawności lub, jeśli nie ma możliwości powrotu do pełnego zdrowia, chociaż częściowej sprawności fizycznej. Należy pamiętać, że kinezyterapia ma działać korzystnie nie tylko na układ ruchu, czyli kości, mięśnie i stawy, ale ma ona za zadanie wywierać również pozytywny i korzystny wpływ na inne układy naszego organizmu.

PNF
Jest koncepcją posiadającą własną filozofię i zasady pracy z pacjentem. Podstawowym celem terapii jest praca nad funkcją, której chory potrzebuje. Siła mięśni, zakres ruchu – to, co jest ważne w tradycyjnym postępowaniu terapeutycznym, jest tylko środkiem do uzyskania celu jakim jest funkcja. Jakże często zapominamy o tym w naszej codziennej praktyce. Koncepcja ta zaleca postrzeganie chorego w sposób całościowy, wykorzystując do terapii silne i zdrowe regiony ciała. Umożliwia to pełne wykorzystanie rezerw tkwiących w organizmie, motywuje do dalszego działania, a co najważniejsze zapewnia bezbolesną pracę, bez traumatyzujących psychicznie i fizycznie doznań. Chory powinien być partnerem fizjoterapeuty, określającym zakres i granice działania. To on ustala cele terapii. Terapeuta ma w tym wypadku rolę doradczą. Dzięki takiemu podejściu chory nawet z dużą dysfunkcją zachowuje dobrą motywację i jest pozytywnie nastawiony do współpracy z terapeutą.

Terapia Bowena
Terapia Bowena to jedna z najdelikatniejszych manualnych metod terapeutycznych, która nie dopuszcza żadnego ryzyka niepożądanych bądź odwrotnych skutków. Metoda ta nie stosuje silnego nacisku i nie używa żadnych manipulacji siłowych. Działanie terapeuty odbywa się wyłącznie na tkankach miękkich, bez narażania pacjenta na ból czy jakiekolwiek ingerencje. Dotyk stosowany podczas tak zwanych 'ruchów bowena’ jest na tyle delikatny, że bywa to dla pacjentów zaskakujące, zwłaszcza w zestawieniu z intensywnością zmian, które mają później miejsce. Ruchy na tkankach pacjenta, poprzez działanie receptorów powięziowych oraz układu nerwowego powodują głęboki relaks, często drzemkę i różne nieswoiste, często przyjemne odczucia w ciele. Dlatego zarówno najmniejsze dzieci, jak i zwierzęta chętnie poddają się zabiegom TB. Ze względu na swoją łagodność, jest ona także wskazana dla osób w podeszłym wieku – jesteśmy w trakcie certyfikacji.

Trójpłaszczyznowa manualna terapia wad stóp
Trójwymiarowa manualna terapia stóp jest to metoda stworzona przez Barbarę Zukunft-Huber i rozwijana przez nią już od 1992 r. Metoda ta opiera się na fizjologicznym rozwoju aktywności stopy, wykorzystuje wzorce występujące w fizjologicznym rozwoju dziecka oraz skupia się na założeniu, że stopa ma swoją długość, szerokość i wysokość.

Metoda FITS – Funkcjonalna Indywidualna Terapia Skolioz
Metoda FITS powstała w 2004 r. dla potrzeb diagno­styki i terapii dzieci ze skoliozą, wadą postawy i cho­robą Scheuermanna. Autorami metody są fizjo­terapeuci: dr n. med. Marianna Białek i dr n. o zdr. Andrzej M’hango, specjalista rehabilitacji ruchowej, dyplomo­wany osteopata. Metoda posiada spójną koncepcję, uwzględniającą zasady leczenia dysbalansu mięśniowo-powięziowego. Terapia rozpoczyna się od poprawy propriocepcji/czucia głębokiego, relaksacji hipertonicznych mięśni, następnie wzmocnienia wyhamowanych mięśni, aż do uzyskania najlepszych warunków do wykonania wzorców korekcyjnych oraz autokorekcji postawy ciała.

Metoda BSPTS – Barcelona Scoliosis Physical Therapy School
Założeniami metody BSPTS jest możliwie jak największa trójpłaszczyznowa korekcja kręgosłupa i postawy ciała, techniki asymetrycznego rozprężania klatki piersiowej, aktywacji mięśniowej oraz integracji nowo uzyskanej pozycji ciała. Ważnym elementem metody jest dokładna i prawidłowa diagnostyka pacjenta, oraz zalecenia terapeutyczne zgodne z doświadczeniami klinicznymi terapeutów, dowodami naukowymi oraz preferencjami pacjenta i jego rodziców. Leczenie skoliozy metodą BSPTS jest efektywne zarówno u pacjentów w młodszym wieku jak i u osób dorosłych. Terapia BSPTS może być stosowana u pacjentów po operacji skrzywienia a także u pacjentów ze skoliozą inną niż idiopatyczną. Możliwe jest także leczenie wad postawy wg BSPTS, choroby Scheuermanna oraz wad klatki piersiowej.

Metoda BUTEYKO
Autor metody opisał nową jednostkę chorobową, którą nazwał chorobą głębokiego oddychania. Odkrył on, iż główną przyczyną wielu schorzeń jest nadmierne oddychanie, czyli hiperwentylacja. Prof. Butejko/Buteyko wysunął tezę, że większość ludzi oddycha większa objętością oddechową niż nakazują parametry fizjologiczne, czyli ponad 3-5 litrów na minutę. U jednych zjawisko hiperwentylacji jest bardzo widoczne (przy braniu od 10-20 litrów powietrza na minutę), u innych choroba nadmiernego oddychania ma postać ukrytej hiperwentylacji. Oddychają oni wówczas objętością od 5-10 litrów na minutę. W obu przypadkach hiperwentylacja może prowadzić do szeregu stanów chorobowych, tylko u osób z ukryta hiperwentylacją choroby rozwijają się powoli przez wiele lat.